Hela Salan sjunger

En musikfrökens betraktelser

Äntligen har det blivit onsdag och dags för en av veckans höjdpunkter, nämligen ”Hela Salan sjunger”! Då har jag äran att få sjunga tillsammans med alla elever från förskolan upp till årskurs 4 och höra dem stämma upp i fantastisk och energigivande sång!

Denna onsdag hade jag hjälp av den tillfälliga ”Lilla Svenska Skolans Orkester” på ägg och bjällra och det förhöjde stämningen ytterligare! Under dessa stunder sjunger vi i kanon och i stämmor och vi sjunger på både svenska och engelska. Vi utnyttjar även de kunskaper som de äldre eleverna har lärt sig på sina musiklektioner och lägger till ”bodytrummor” då och då. Att få jobba med så här många barn samtidigt är det absolut roligaste som en musikfröken på Lilla Svenska Skolan kan vara med om! Tack alla härliga elever för sprudlande sång, jag längtar redan till nästa onsdag!!

/Stine Skaarup – musikfröken

helasalansjunger1516,01

Musikfröken väntar med spänning på att alla barn ska komma till Salan.

helasalansjunger1516,02

Alla barn på plats, dags att börja!

helasalansjunger1516,03

Så här kan det se ut när en musikfröken instruerar, tydligt och välartikulerat och med en släng av skånsk accent, haha!

helasalansjunger1516,04

Många toner hinner spelas. Ibland fler än det var tänkt.

helasalansjunger1516,05

Underbart att se när alla barn hänger med i alla rörelser!

helasalansjunger1516,06

Att sjunga i stämmor kräver övning. Och lite mera övning. Men sen sitter det!

helasalansjunger1516,07

”Lilla Svenska Skolans Orkester” – dagen till ära!

Comments are closed.